Батькам

 Безпека дітей в Інтернеті 


     Сьогодні зростає  велика кількість  випадків небезпечної поведінки дітей, зокрема обумовлених впливом соціальних мереж Інтернет. Часто ми думаємо, що щось погане може статися з дитиною на вулиці, у школі, у громадському транспоті.... Тоді, коли дитина далеко від нас. Але насправді, небезпека для дитини є і в онлайн - просторі. Тоді, коли дитина у своїй кімнаті з планшетом чи мобільним телефоном.  

      Безперечно, сьогодні, у цифрову епоху, бути батьками складніше, ніж будь-коли раніше. Це пов’язано з тим, що ми, батьки, не маємо такого досвіду користування Інтернетом і цифровими пристроями, як наші діти. Ми ще з того покоління, коли інформацію шукали в друкованих енциклопедіях, а не кричали у відповідь: „Зараз загуглю!ˮ. Сьогодні Інтернет надає нам і нашим дітям величезні можливості для розвитку та вдосконалення. І наше завдання як батьків – зробити використання цього ресурсу якомога безпечнішим та кориснішим для наших дітей.  

     Цифрове середовище, зокрема мережа Інтернет, сьогодні є не лише важливим джерелом інформації, але і способом комунікації, який нівелює перепони для спілкування. Водночас, бесконтрольне та безвідповідальне їх використання містить ризики для здоров’я, розвитку та благополуччям дітей.

       Діти не можуть реально оцінювати рівень достовірності й безпеки інформації,що містить інтернет-простір. Слід пам’ятати, що ставлення дитини до комп’ютера та Інтернету формують дорослі на власному прикладі.

Останнім часом одними з розваг серед підлітків стали  Інтернет-челенджі та «групи смерті».

Челендж (англ. Challenge) – жанр інтернет-роликів, в яких блогер виконує завдання на відеокамеру і розміщує його в мережі, а потім пропонує повторити завдання своєму знайомому або необмеженому колу користувачів. Саме слово челендж зазвичай перекладається як «виклик» у контексті словосполучення «кинути виклик».

Вірусний характер поширення цих челенджів дозволяє їм швидко розповсюджуватись та продовжувати існувати, незважаючи на смертельну небезпеку.

    Служби технічного обслуговування та контролю за контентом популярних соціальних мереж не завжди вчасно виявляють та блокують контент, що закликає до небезпечних дій. Однак кожен користувач, помітивши контент, який може загрожувати життю та безпеці інших, може звернутися до адміністрації сайту зі скаргою, і врятувати комусь життя.

      Через те, що діти і підлітки більш «розвинені» в технічному плані, вони легко можуть обійти заборони батьків і усунути засоби батьківського контролю. Тому дорослим спочатку необхідно самим засвоїти основи інтернет-грамотності, а вже потім навчати правилам нетикету (етикет спілкування в інтернеті) і комп’ютерній безпеці свою дитину та зробити це відповідно до віку дитини і кола її інтересів. 

 Шановні батьки : 

Підвищуйте власну комп’ютерну грамотність, щоб стати авторитетом для дитини і  вміти надавати допомогу у вирішенні питань, пов’язаних з використанням комп’ютера.

Користуйтесь інтернетом разом з дітьми.

✅ Заохочуйте дітей ділитися з вами своїми успіхами і невдачами в освоєнні Мережі. 

Не забувайте, що ваша дитина може користуватися інтернетом у школі,у знайомих, тому заборони можуть виявитися малоефективними. Приділяйте більше уваги вихованню дитини, навчайте її комп’ютерній грамотності й правилам безпеки в Мережі.

Будьте другом і порадником, щоб дитина не соромилася і не приховувала від вас свої проблеми в опануванні інтернету.

Спілкуйтеся з дитиною,обговорюйте її досягнення, пропонуйте допомогу. 

Разом з дитиною переглядате матеріали на її улюблених веб-сайтах.

Заохочуйте користуватись ґаджетами в зонах видимості дорослих. Це допоможе тримати під контролем, з ким ваша дитина контактує в Інтернеті через телефон, планшет, смарт-телевізор, ігрову приставку та інші пристрої, підключені до Інтернету.

Встановлюйте  часові межі користування ґаджетами, щоб балансувати час, проведений в режимі онлайн та флайн.

✅Вчіться  встановлювати на ґаджети дитини батьківський контроль, вимикати можливість спілкування або обміну повідомленнями в онлайн-чатах та функцію «поділитися розташуванням» у налаштуваннях додатків чи ігор, оскільки це може наразити дитину на небезпеку у вигляді небажаного контакту чи розкрити її фізичне місце розташування.

 Перевіряйте  налаштування приватності в іграх та соціальних мережах, якими користується дитина, наявності в її профілі ввімкнених налаштувань приватності. Обмежуйте  коло осіб, які можуть контактувати з дитиною та просіть  дитину радитись, перш ніж додавати нових друзів.

✅Використовуйте  доступні технології для налаштування батьківського контролю на пристроях, які можуть обмежувати шкідливий контент, контролюйте  дії дитини та обмежуйте  чи блокуйте  час користування підключеними до Інтернету пристроями або окремі функції (наприклад, камери, покупки через мобільні додатки).

 Будьте  уважними до ознак страху чи тривоги, зміни поведінки, режиму сну та апетитус воєї дитини .    

 Спостерігайте, як дитина будує контакти зі світом:  

  • якщо більше сидить у ґаджетах, замкнута й не може описати свій стан; 
  • не знаходить слова, щоби розповісти про свої почуття та проведений день; 
  • якщо наживо не спілкується, не ходить у гості, не ходять в гості до неї; 
  • слухає депресивну, параноїдальну музику; 
  • має відсторонений погляд, апатію, дитина млява, має поганий апетит, не має інтересу в очах – у такому разі треба звертатися до фахівців за допомогою. (Соціально- психологічної служби школи, класного керівника, адміністрації закладу, на гарячу літію і т.д.)

Якщо ви  виявили, що дитина стала жертвою будь-яких проявів насильства чи експлуатації, вербування чи маніпуляцій в цифровому просторі, варто одразу звернутись до Національної поліції України та надіслати повідомлення про правопорушення до департаменту кіберполіції Національної поліції України за посиланням (цілодобово)


 Психологічну допомогу та підтримку можна отримати за номерами телефонів: 

1) Національна гаряча лінія з питань протидії насильству та захисту прав дитин (Пн – Пт з 12:00 до 16:00): 0 800 500 225 (безкоштовно зі стаціонарних); 16 111 (безкоштовно з мобільних). 

2) Онлайн консультація для підлітків в Teenergizer

3) Чат-бот у Telegram і Viber допоможе дізнатись, куди звертатись за допомогою. 

 Рекомендації  для того, щоб встановити «батьківський контроль» для пристроїв із операційною системою Windows 10 можна за такою послідовністю дій:

1) перейдіть з меню Пуск в розділ «Облікові записи користувачів»;

2) у категорії «Сім’я та інші користувачі» натисніть «Додати члена сім’ї»;

3) операційна система на вибір запропонує створити профіль для дитини або дорослого; 

4) обравши відповідний пункт, введіть адресу електронної пошти. Для підтвердження адреси зайдіть в папку вхідних повідомлень електронної пошти.


Важливо: операційна система не дозволить активувати «батьківський контроль» для локального облікового запису. Створіть новий профіль для кожного користувача, якого належить контролювати. 

Встановити «батьківський контроль» для пристроїв з операційною системою Android можна за такою послідовністю дій: 

1) відкрийте програму «Play Маркет»;

2) у лівому верхньому кутку екрану натисніть на значок «меню» і виберіть «Установки» – «Батьківський контроль»;

 3) увімкніть означену функцію;

4) обмежте доступ до налаштувань «батьківського контролю», встановивши PIN-код; 

5) встановіть такі фільтри: «Додатки, ігри, фільми і серіали. Виберіть максимально допустиме вікове обмеження для контенту», «Музика і книги. Забороніть завантаження і покупку контенту для дорослих». 

Важливо: «батьківський контроль» діє тільки на тому пристрої, де ви його налаштували. При необхідності ввімкніть його на іншому пристрої, знову виконавши наведені вище інструкції. 

Встановити «батьківський контроль» для пристроїв «iPhone», «iPad», «iPod touch» можна за такою послідовністю дій: 

1) перейдіть в меню «Налаштування» – «Основні» – «Обмеження». 

2) покрутіть вниз і натисніть «Обмеження», а потім «Включити обмеження».

3) створіть пароль функції «Обмеження». Код-пароль обмежень необхідний для зміни налаштувань або відключення обмежень. Крім того, на сайтах підтримки від виробників можна отримати додаткову інформацію щодо принципів роботи та точного налаштування функції «батьківського контролю» та за посиланням. 


фото: 

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhqE3SG_i5lhgmvrrg5XDoHM-usoWlIv4HkowVXKopI1VphRn5YXIOtaVkZy5Zs1dE1BE92spVkDJYDNZJkTeTPagKa_Z-TYzNlaoJsWgg_JPpFuGb1qzWvq3xZj8JNRa4oqFbeAmcOBCE/s1600/%25D0%25B2%25D0%25B0%25D1%2580%25D1%2596%25D0%25B0%25D0%25BD%25D1%2582+1.png

https://childdevelop.com.ua/doc/images/news/27/2790/safe_i.jpg

https://pon.org.ua/uploads/posts/2019-08/thumbs/1565597523_deti-i-roditeli-za-kompyuterom-2188.jpg

https://www.myvin.com.ua/uploads/article/img_large/8763/430bc8d894661b54f8a32e771555c9cc.jpeg

https://wcu-network.org.ua/public/upload/images/orig/01_1605631364.jpg





Немає коментарів:

Дописати коментар